تبلیغات
مطالب اینترنتی - چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟
 
مطالب اینترنتی
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 مفیدستان:

هفته نامه سلامت – عطیه رضایی، روان‌شناس بالینی: برنامه‌ریزی کردن یکی از دغدغه‌های مهم بسیاری از افراد است. اول هرسال، ماه یا هفته تصمیم می‌گیرند به انسانی متفاوت تبدیل شوند و زندگی دیگری را شروع کنند و همه‌چیز تغییر کند، ولی متاسفانه این تصمیم‌های خوشحال‌کننده، یک روز یا یک هفته یا یک ماه بیشتر طول نمی‌‌کشد و به‌زودی، متوجه می‌شوند در میانسالی هستند که تفاوت جدی با سال‌های قبل ندارد.

بسیار خوب است که انسان در روزهای نخستین سال، برای تمام سال خود هدف‌گذاری ‌کند، اما تجربه ثابت کرده بیشتر انسان‌ها، نمی‌‌توانند به چنین برنامه‌هایی متعهد باشند و معمولا بعد از چند بار برنامه‌ریزی، از نفس کار برنامه‌ریزی هم ناامید می‌شوند.

چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟

۱٫ با برنامه‌ریزی کردن مشکل ‌دارید: بسیاری از افراد فکر می‌کنند برنامه‌ریزی کردن زندگی را خشک و بی‌روح می‌کند. همه می‌دانند برنامه‌ریزی نکردن، نظم شخصی را از زندگی می‌گیرد، اما فکر می‌کنند برنامه‌ریزی در زندگی هم می‌تواند سردی را وارد زندگی کند. فطرت و ذات انسان، از مقید بودن لذت نمی‌‌برد و آن را دوست ندارد. درنتیجه افراد فکر می‌کنند برنامه‌ریزی بیشتر از ایجاد خروجی، به ایجاد استرس منجر می‌شود.


۲٫ اهمالکار هستید:
انسان‌ها فکر می‌کنند برنامه‌ریزی، مشکل اهمالکاری را برطرف می‌کند، درصورتی‌که برنامه‌ریزی، خودش به شیوه‌ای برای اهمالکاری و توجیهی برای عقب انداختن کارها تبدیل می‌شود.


۳٫ در برنامه‌ریزی و اجرا، وسواس دارید:
کمالگرایی مشکل اصلی بسیاری از افراد است. هدف‌های بزرگی انتخاب می‌کنند که رسیدن به آنها غیرممکن است و نمی‌‌توانند یک برنامه معمولی داشته باشند، در صورتی که باید یک برنامه‌ریزی عالی داشته باشند؛ با اهداف دقیق و بزرگ و جزییات و مسیر دقیق. این کار زمان می‌برد و خیلی وقت‌ها هم قابل‌انجام نیست، پس عملا برنامه‌ریزی کردن هم بی‌فایده می‌شود.

۴٫ از برنامه‌ریزی کردن خاطره بدی دارید: برنامه‌ریزی، ممکن است شما را به یاد برنامه‌ریزی برای کنکور و روزهای سخت درس خواندن بیندازد. همه این تداعی‌های بد باعث می‌شود شور و شوقی برای اجرای برنامه‌ریزی‌های سال جدید نداشته باشید.

اشتباهات افراد در برنامه‌ریزی کردن

۱. کمتر خوابیدن و بیشتر کار کردن: خیلی اشتباه است که فکر کنید با کم کردن خواب خود مثلا به ۳ ساعت در روز می‌توانید برنامه‌ریزی بهتری برای کارها داشته باشید. در برنامه‌ریزی کردن باید فکر کنید چطور می‌توانید از زمانی که در اختیار دارید بهتر استفاده کنید، نه اینکه زمانی را که نمی‌‌توانید مدیریت کنید افزایش دهید.

۲٫ نوشتن فهرست‌های بلندبالا: یکی از خطرات تهیه فهرست بلندبالایی از کارها، نوشتن کارهایی است که انجام آن عملا زمان زیادی از شما نمی‌‌گیرد. نوشتن کارهای کوچکی که زمان کوتاهی برای انجام دادن از شما می‌گیرد باعث طولانی شدن فهرست کارها می‌شود و اثر روانی نامطلوبی دارد. ثبت همه‌ کارهای ‌ریز‌ودرشت احساس شما را نسبت به برنامه‌ریزی کردن بد می‌کند و باعث استرس و فشار روانی می‌شود.

۳٫ برنامه‌ریزی کردن با استفاده از ابزارهای متعدد: خیلی از افراد از ابزارهایی مثل نرم‌افزارهای رایانه‌ای، برنامه‌های تلفن‌همراه، دفترچه‌ها و سررسیدهای مختلف برای برنامه‌ریزی کردن کارها استفاده می‌کنند. استفاده از چند وسیله برای برنامه‌ریزی کردن باعث آشفتگی ذهن می‌شود. استفاده از این ابزارها زمانی موثر است که از یک وسیله برای برنامه‌ریزی استفاده کنید تا تمرکزتان در انجام کارها بالا برود.

۴٫ همزمان چند کار را برنامه‌ریزی کردن: در زمان‌های گذشته این‌طور فکر می‌شد افرادی که چند کار را باهم بهتر انجام می‌دهند در برنامه‌ریزی تبحر بیشتری دارند و انسان‌های موفق‌تری هستند، اما تحقیقات نشان داده افرادی که چند کار را باهم انجام می‌دهند، افت عملکرد بیشتری دارند زیرا فضای ذهنی مناسبی برای یک کار مشخص قائل نمی‌‌شوند. موازی‌کاری استفاده بهتر از زمان نیست، بلکه مصرف بی‌حدوحصر انرژی و ایجاد حواس‌پرتی‌های متعدد است.

۵٫ مدیریت کردن همه لحظات: برنامه‌ریزی کردن برای همه لحظات و ساعت‌ها و ۷ روز هفته با دقت و جزییات در لحظه اول حس خوبی به انسان می‌دهد ولی در درازمدت این نوع برنامه‌ریزی افراد را خسته و فرسوده می‌کند زیرا در تمام لحظات تلاش کرده‌اند خود را کنترل کنند، بدون اینکه زمان و فرصت خالی در طول روز برای بی‌نظمی و کنترل نشدن فراهم کنند.

۶٫ کمک نگرفتن از دیگران: وقتی می‌خواهید همه‌چیز در بهترین حالت ممکن اتفاق بیفتد و هیچ کاری را به دیگران واگذار نمی‌‌کنید، با حجم زیادی از کارها مواجه می‌شوید که شاید کار شما نباشد و این فکر را دارید که هیچ‌کس به‌ اندازه شما نمی‌‌تواند کار را درست انجام دهد. درنتیجه به آدم‌های خسته و فرسوده‌ای تبدیل می‌شوید که کیفیت کار بالایی ندارند و به اهداف خود نمی‌‌رسند.

چگونه برای کارهای روزانه خود برنامه‌ریز‌ی کنید که به آن متعهد بمانید؟

۱٫ برنامه‌ریزی کردن در شرایط ابهام را بپذیرید: بسیاری از عوامل، خارج از اراده ما هستند؛ از فوت و بیماری بستگان گرفته تا رویدادهای شغلی و… در چنین شرایطی برنامه‌ریزی کردن، عموما عملی نمی‌‌شود. خصوصا اگر کارهای متعددی در ذهن داشته باشید، برنامه‌ریزی در مواجهه با نخستین بحران، شکست می‌خورد و نمی‌‌توانید به آن متعهد بمانید. ابهام در شرایط محیطی و آینده و اتفاق‌هایی که خواهد افتاد، برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری را عملا غیرممکن می‌کند. باید در شرایطی که برنامه‌ریزی می‌کنید ابهام موجود در شرایط و رخدادهای آتی را بپذیرید و با توجه به نوع پیشامد، برنامه‌ریزی خود را تغییر دهید.

۲٫ برنامه‌ریزی واقع‌گرایانه و عملی داشته باشید: افراد معمولا به‌جای برنامه‌ریزی بر اساس واقعیت، بر اساس ایده‌آل‌ها و رویاهایشان برنامه‌ریزی می‌کنند که طبیعتا اجرا هم نمی‌‌شود و شکست می‌خورد و علاقه‌شان به برنامه‌ریزی از بین می‌رود. بخشی از اجرایی شدن برنامه‌های افراد، در گروی واقع‌بینی است. با واقع‌گرایی چشم‌انداز دقیق‌تری از هدف‌های خود خواهید داشت و به نحو بهتری به آنها خواهید رسید.


۳٫ هدف‌گذاری‌های بلندمدت انجام ندهید و قدم‌های کوچک بردارید:
با پیچیده‌تر شدن دنیا، گام‌های برنامه‌ریزی، کوتاه‌تر و‌ ریز‌تر می‌شوند و این روند اجتناب‌ناپذیر است ولی ذات برنامه‌ریزی در این است که معمولا نقطه‌ دوردستی را در نظر می‌گیرید و به‌تبع آن، هدف‌ها هم بزرگ‌تر می‌شوند. بهتر است در برنامه‌ریزی کردن یک هدف بزرگ را به هدف‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و این هدف را آنقدر کوچک و کوچک‌تر کنید تا نهایتا به حدی برسد که با صرف زمان و انرژی کم، قابل‌دستیابی باشد.


۴٫ میل به افزایش تسلط و کنترل بر محیط را در خود کاهش دهید:
برنامه‌ریزی، زمانی این ادعا را داشت که می‌تواند تسلط بر آینده را بیشتر کند. باید بپذیرید برنامه‌ریزی کردن فشرده در مقایسه با وقت و انرژی‌ای که از شما می‌گیرد، نمی‌‌تواند برای شما، کنترل چندان زیادی روی حال و آینده، ایجاد کند و بیشتر باعث استرس و فشار روانی می‌شود.


۵٫ لازم نیست تغییرات بنیادین ایجاد کنید:
هنر برنامه‌ریزی کردن ایجاد تغییر بنیادین در زندگی نیست، بلکه هنر نتیجه گرفتن از داشته‌های موجود است. بهتر است قبل از اینکه در برنامه‌ریزی برای سال جدید دست به تغییرات بزرگ بزنید، لحظه‌ای فکر کنید و توجه کنید که چطور می‌توانید با استفاده از داشته‌های موجود اوضاع را بهبود دهید و به اهداف خود برسید.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط

مطلب چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟ در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟
http://mofidestan.ir/%da%86%d8%b1%d8%a7-%d9%86%d9%85%db%8c%e2%80%8c%e2%80%8c%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%86%db%8c%d8%af-%d8%a8%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87%e2%80%8c%d8%b1%db%8c%d8%b2%db%8c%e2%80%8c%d9%87%d8%a7/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 4 اسفند 1396 09:24 ب.ظ
You have some truly interesting info here, well written as well as
your website is user-friendly.
پنجشنبه 26 بهمن 1396 09:40 ق.ظ
Especially when your site is completely new, it may really help to create interest quickly.

Turn comments onn and lett people comment to acquire feedback from your public.
Open Command Prompt - Under the Start Menu,
type CMD in the search bar.
دوشنبه 23 بهمن 1396 06:50 ب.ظ
However, after one donation, you are able
to donate again only afger a few months when your body has regained the donated blood.
Then write how it appears like for yolur requirements and give
consideration as you lay them ober to find out about yourself and obserrve how you will find the hidden lesson. You will quickly recognize similar movement patterns for most currency pairs.
یکشنبه 22 بهمن 1396 09:29 ق.ظ
1 surround sound plus a powerful performance withh maximum speed delivered with the power
of 3 grams Intrl Core Processors. You feel wwhen you had given your relationship somee
more time andd effort it cold hae wotked out. Dabangg is really a buzz today,
tomorrow it'll be supervened by way of a Dhobighat or something
like that else.
یکشنبه 22 بهمن 1396 07:45 ق.ظ
" Not being a philosopher or perhaps a physicist, I'm not gonna look into that subject in print, but I can advise you that, from a marketing standpoint, the world wide web marketing effect on the business mentioned above would be a big fat zero. This business of trading is hard enough and we should reap the benefits of every edge out there that's available to us. News keeps us touching political affairs not just of our country but also of most over the world.
شنبه 21 بهمن 1396 05:01 ق.ظ
You can alzo find the details about other gadget by looking forr websites.

This nifty device comes into play handy as thhe traverse back from the wilderness to the Caribbean resort.
If they feel more at ease using monitors for heart, pace, and distance,
that's okay-but what I advise is basically that you tune inn to your body, mainly because it will explain issues that
gadgets won't, like when and what things tto eat (follow
your cravings), whether you're hydrated (if your urine's darker
laptop or computer needs to be, then drink), or if the electrolyttes are balanced (if there is salt caked around your temples, for example, then its likely you will need more salt).
شنبه 21 بهمن 1396 01:02 ق.ظ
The American Inter - Continental University offers genuine online education for student's life.
No one's life has ever gone in accordance with plan, so you've gott to make the
best because of this time in yoir life. When students is sleeping just onne orr
two hours an evening, every minute counts.
پنجشنبه 21 دی 1396 07:57 ق.ظ
Many of these shows are situated in bigger cities like
New York or Los Angeles, which means you be able to travel totally free when you
get in the finals. These guides allow you to practice when you are prepared and possess the time for it to do so.
Here you can shop by theme or browse an entire range of themes should you be
sill unsure about what to base the party.
یکشنبه 17 دی 1396 01:51 ب.ظ
Wow, wonderful blog layout! Ηow long haѵe
you been blogging fοr? yօu makе logging ⅼook easy.
Тһe overall ⅼook of your site іs fantastic, ⅼet aⅼߋne
the content!
سه شنبه 12 دی 1396 05:57 ق.ظ
However, after one donation, you can donate again only
after a few months when your body has regained the donated
blood. The relationships you establish may bbe the difference between business energy and time wasted.
The individual who I quoted at the outset of this article hass actually done a
very good job over thhe past year and a half, using social
media tto develop a sizable and responsive list foor himself.
شنبه 2 دی 1396 11:13 ق.ظ
As a result of their hard work, Positive View's events have received coverage
from many global television networks and also have recently been streamed for online viewing.
Contestants worldwide will record songs by themselves, or
synergy into virtual bands of 2 to 4 musicians, and compete for $5600 in prizes.
The first lesson you need to learn with your online course
is how to read chord charts.
دوشنبه 27 آذر 1396 01:03 ب.ظ
Now that you be familiar with video editing and also the what you require you are to start your journey of amateur filmmaker to professional
director. These guides permit you to practice when you are and have the time for you to do so.
Painting is surely an authentic gift due to its longevity and utility.
شنبه 18 آذر 1396 03:43 ب.ظ
The camera will make the brightest of scenes
appear to be it was taken during an eclipse. " It was President Theodore Roosevelt who had given it the naming of White House in 1901. The first lesson you must learn with your online course is how to read chord charts.
جمعه 10 آذر 1396 01:15 ب.ظ
Unbelievably individual friendly website. Immense details available on couple of clicks.
یکشنبه 5 آذر 1396 01:17 ب.ظ
Thanks a ton for sharing this cool web page.
یکشنبه 5 آذر 1396 11:18 ق.ظ
Great looking internet site. Assume you did a great deal of
your very own html coding.
پنجشنبه 2 آذر 1396 12:00 ب.ظ
You can even replace your favorite MP3 music with one of these in order that even if you
are concerning the gym, you are able to still understand interesting points from
your book or listen for the docs from perform you need to examine.
Contestants worldwide will record songs by
themselves, or get together into virtual bands of two to four musicians, and compete for $5600 in prizes.
This can be very advantageous to you personally just like you are
a fast learner, with just an effort, you
may learn all you could desired to quickly and free.
یکشنبه 28 آبان 1396 10:02 ب.ظ
Merely want to stress Now i am grateful I happened upon your web site!
یکشنبه 28 آبان 1396 10:56 ق.ظ
Klasse gemachte Homapage, das Layout gefaellt mir sehr gut!
War sicher 'n haufen Aufwand.
یکشنبه 28 آبان 1396 01:46 ق.ظ
The art of ghazal singing has managed to entice millions across the globe.
Contestants worldwide will record songs on their own, or form teams into virtual bands of 2 to 4
musicians, and compete for $5600 in prizes. Here you
are able to shop by theme or browse an entirely selection of themes if you're sill unsure on what
to base the party.
شنبه 27 آبان 1396 12:53 ق.ظ
Now that you find out about video editing and the what exactly you need you are ready to
begin your journey of amateur filmmaker to professional director.
You don't have to purchase the greatest or heaviest
tripod for private use. The first lesson you ought to
learn with your online course is how to read chord charts.
شنبه 13 آبان 1396 10:50 ب.ظ
Cobavital abre seu gosto para alimentos saudáveis.
جمعه 28 مهر 1396 12:54 ب.ظ
Truly a good deal of beneficial info!
دوشنبه 27 شهریور 1396 10:15 ق.ظ
Singing ԝorship songs is god buut tһat?s not the one method to worship.?
Daddy stated, perhaps to make Larry cease ѕinging.
?There are lots of methods tto worship.
یکشنبه 5 شهریور 1396 07:35 ق.ظ
I bet hеs PERϜECT at it!? Lɑughed Larry.
دوشنبه 30 مرداد 1396 08:11 ب.ظ
You іmply like when ᴡe ѕing reward songs in Church??
Larry asked and daddy nodded. ?Well I coսld make uup a
worshіp song.? So Lгry jumpe to his toes aand commenceⅾ to
make up a music to a really baad tune. ?Jesus iss s᧐ cоol.
Its enjoyable being with God. He is the funnest God anybody could have.?Larry samg νery Ьadly so Leee had put hiѕs hands over hiss
earѕ.
دوشنبه 30 مرداد 1396 08:48 ق.ظ
Okаy,? Lee said after which he stopped and thouցht.
?The very best factor about God іis ??? hmmmm?????..? He puzzle as a rezᥙlt of
he had so many issues that were nice about God but
he wished to pick the vefy best one so hee would win the game.
?Thһat hhе knows everything. That?s actuall cool.
Meaning he will help mme ith my homework.? Larry concludeɗ with
a proud expression on his face.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :