تبلیغات
مطالب اینترنتی - چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟
 
مطالب اینترنتی
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 مفیدستان:

هفته نامه سلامت – عطیه رضایی، روان‌شناس بالینی: برنامه‌ریزی کردن یکی از دغدغه‌های مهم بسیاری از افراد است. اول هرسال، ماه یا هفته تصمیم می‌گیرند به انسانی متفاوت تبدیل شوند و زندگی دیگری را شروع کنند و همه‌چیز تغییر کند، ولی متاسفانه این تصمیم‌های خوشحال‌کننده، یک روز یا یک هفته یا یک ماه بیشتر طول نمی‌‌کشد و به‌زودی، متوجه می‌شوند در میانسالی هستند که تفاوت جدی با سال‌های قبل ندارد.

بسیار خوب است که انسان در روزهای نخستین سال، برای تمام سال خود هدف‌گذاری ‌کند، اما تجربه ثابت کرده بیشتر انسان‌ها، نمی‌‌توانند به چنین برنامه‌هایی متعهد باشند و معمولا بعد از چند بار برنامه‌ریزی، از نفس کار برنامه‌ریزی هم ناامید می‌شوند.

چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟

۱٫ با برنامه‌ریزی کردن مشکل ‌دارید: بسیاری از افراد فکر می‌کنند برنامه‌ریزی کردن زندگی را خشک و بی‌روح می‌کند. همه می‌دانند برنامه‌ریزی نکردن، نظم شخصی را از زندگی می‌گیرد، اما فکر می‌کنند برنامه‌ریزی در زندگی هم می‌تواند سردی را وارد زندگی کند. فطرت و ذات انسان، از مقید بودن لذت نمی‌‌برد و آن را دوست ندارد. درنتیجه افراد فکر می‌کنند برنامه‌ریزی بیشتر از ایجاد خروجی، به ایجاد استرس منجر می‌شود.


۲٫ اهمالکار هستید:
انسان‌ها فکر می‌کنند برنامه‌ریزی، مشکل اهمالکاری را برطرف می‌کند، درصورتی‌که برنامه‌ریزی، خودش به شیوه‌ای برای اهمالکاری و توجیهی برای عقب انداختن کارها تبدیل می‌شود.


۳٫ در برنامه‌ریزی و اجرا، وسواس دارید:
کمالگرایی مشکل اصلی بسیاری از افراد است. هدف‌های بزرگی انتخاب می‌کنند که رسیدن به آنها غیرممکن است و نمی‌‌توانند یک برنامه معمولی داشته باشند، در صورتی که باید یک برنامه‌ریزی عالی داشته باشند؛ با اهداف دقیق و بزرگ و جزییات و مسیر دقیق. این کار زمان می‌برد و خیلی وقت‌ها هم قابل‌انجام نیست، پس عملا برنامه‌ریزی کردن هم بی‌فایده می‌شود.

۴٫ از برنامه‌ریزی کردن خاطره بدی دارید: برنامه‌ریزی، ممکن است شما را به یاد برنامه‌ریزی برای کنکور و روزهای سخت درس خواندن بیندازد. همه این تداعی‌های بد باعث می‌شود شور و شوقی برای اجرای برنامه‌ریزی‌های سال جدید نداشته باشید.

اشتباهات افراد در برنامه‌ریزی کردن

۱. کمتر خوابیدن و بیشتر کار کردن: خیلی اشتباه است که فکر کنید با کم کردن خواب خود مثلا به ۳ ساعت در روز می‌توانید برنامه‌ریزی بهتری برای کارها داشته باشید. در برنامه‌ریزی کردن باید فکر کنید چطور می‌توانید از زمانی که در اختیار دارید بهتر استفاده کنید، نه اینکه زمانی را که نمی‌‌توانید مدیریت کنید افزایش دهید.

۲٫ نوشتن فهرست‌های بلندبالا: یکی از خطرات تهیه فهرست بلندبالایی از کارها، نوشتن کارهایی است که انجام آن عملا زمان زیادی از شما نمی‌‌گیرد. نوشتن کارهای کوچکی که زمان کوتاهی برای انجام دادن از شما می‌گیرد باعث طولانی شدن فهرست کارها می‌شود و اثر روانی نامطلوبی دارد. ثبت همه‌ کارهای ‌ریز‌ودرشت احساس شما را نسبت به برنامه‌ریزی کردن بد می‌کند و باعث استرس و فشار روانی می‌شود.

۳٫ برنامه‌ریزی کردن با استفاده از ابزارهای متعدد: خیلی از افراد از ابزارهایی مثل نرم‌افزارهای رایانه‌ای، برنامه‌های تلفن‌همراه، دفترچه‌ها و سررسیدهای مختلف برای برنامه‌ریزی کردن کارها استفاده می‌کنند. استفاده از چند وسیله برای برنامه‌ریزی کردن باعث آشفتگی ذهن می‌شود. استفاده از این ابزارها زمانی موثر است که از یک وسیله برای برنامه‌ریزی استفاده کنید تا تمرکزتان در انجام کارها بالا برود.

۴٫ همزمان چند کار را برنامه‌ریزی کردن: در زمان‌های گذشته این‌طور فکر می‌شد افرادی که چند کار را باهم بهتر انجام می‌دهند در برنامه‌ریزی تبحر بیشتری دارند و انسان‌های موفق‌تری هستند، اما تحقیقات نشان داده افرادی که چند کار را باهم انجام می‌دهند، افت عملکرد بیشتری دارند زیرا فضای ذهنی مناسبی برای یک کار مشخص قائل نمی‌‌شوند. موازی‌کاری استفاده بهتر از زمان نیست، بلکه مصرف بی‌حدوحصر انرژی و ایجاد حواس‌پرتی‌های متعدد است.

۵٫ مدیریت کردن همه لحظات: برنامه‌ریزی کردن برای همه لحظات و ساعت‌ها و ۷ روز هفته با دقت و جزییات در لحظه اول حس خوبی به انسان می‌دهد ولی در درازمدت این نوع برنامه‌ریزی افراد را خسته و فرسوده می‌کند زیرا در تمام لحظات تلاش کرده‌اند خود را کنترل کنند، بدون اینکه زمان و فرصت خالی در طول روز برای بی‌نظمی و کنترل نشدن فراهم کنند.

۶٫ کمک نگرفتن از دیگران: وقتی می‌خواهید همه‌چیز در بهترین حالت ممکن اتفاق بیفتد و هیچ کاری را به دیگران واگذار نمی‌‌کنید، با حجم زیادی از کارها مواجه می‌شوید که شاید کار شما نباشد و این فکر را دارید که هیچ‌کس به‌ اندازه شما نمی‌‌تواند کار را درست انجام دهد. درنتیجه به آدم‌های خسته و فرسوده‌ای تبدیل می‌شوید که کیفیت کار بالایی ندارند و به اهداف خود نمی‌‌رسند.

چگونه برای کارهای روزانه خود برنامه‌ریز‌ی کنید که به آن متعهد بمانید؟

۱٫ برنامه‌ریزی کردن در شرایط ابهام را بپذیرید: بسیاری از عوامل، خارج از اراده ما هستند؛ از فوت و بیماری بستگان گرفته تا رویدادهای شغلی و… در چنین شرایطی برنامه‌ریزی کردن، عموما عملی نمی‌‌شود. خصوصا اگر کارهای متعددی در ذهن داشته باشید، برنامه‌ریزی در مواجهه با نخستین بحران، شکست می‌خورد و نمی‌‌توانید به آن متعهد بمانید. ابهام در شرایط محیطی و آینده و اتفاق‌هایی که خواهد افتاد، برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری را عملا غیرممکن می‌کند. باید در شرایطی که برنامه‌ریزی می‌کنید ابهام موجود در شرایط و رخدادهای آتی را بپذیرید و با توجه به نوع پیشامد، برنامه‌ریزی خود را تغییر دهید.

۲٫ برنامه‌ریزی واقع‌گرایانه و عملی داشته باشید: افراد معمولا به‌جای برنامه‌ریزی بر اساس واقعیت، بر اساس ایده‌آل‌ها و رویاهایشان برنامه‌ریزی می‌کنند که طبیعتا اجرا هم نمی‌‌شود و شکست می‌خورد و علاقه‌شان به برنامه‌ریزی از بین می‌رود. بخشی از اجرایی شدن برنامه‌های افراد، در گروی واقع‌بینی است. با واقع‌گرایی چشم‌انداز دقیق‌تری از هدف‌های خود خواهید داشت و به نحو بهتری به آنها خواهید رسید.


۳٫ هدف‌گذاری‌های بلندمدت انجام ندهید و قدم‌های کوچک بردارید:
با پیچیده‌تر شدن دنیا، گام‌های برنامه‌ریزی، کوتاه‌تر و‌ ریز‌تر می‌شوند و این روند اجتناب‌ناپذیر است ولی ذات برنامه‌ریزی در این است که معمولا نقطه‌ دوردستی را در نظر می‌گیرید و به‌تبع آن، هدف‌ها هم بزرگ‌تر می‌شوند. بهتر است در برنامه‌ریزی کردن یک هدف بزرگ را به هدف‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و این هدف را آنقدر کوچک و کوچک‌تر کنید تا نهایتا به حدی برسد که با صرف زمان و انرژی کم، قابل‌دستیابی باشد.


۴٫ میل به افزایش تسلط و کنترل بر محیط را در خود کاهش دهید:
برنامه‌ریزی، زمانی این ادعا را داشت که می‌تواند تسلط بر آینده را بیشتر کند. باید بپذیرید برنامه‌ریزی کردن فشرده در مقایسه با وقت و انرژی‌ای که از شما می‌گیرد، نمی‌‌تواند برای شما، کنترل چندان زیادی روی حال و آینده، ایجاد کند و بیشتر باعث استرس و فشار روانی می‌شود.


۵٫ لازم نیست تغییرات بنیادین ایجاد کنید:
هنر برنامه‌ریزی کردن ایجاد تغییر بنیادین در زندگی نیست، بلکه هنر نتیجه گرفتن از داشته‌های موجود است. بهتر است قبل از اینکه در برنامه‌ریزی برای سال جدید دست به تغییرات بزرگ بزنید، لحظه‌ای فکر کنید و توجه کنید که چطور می‌توانید با استفاده از داشته‌های موجود اوضاع را بهبود دهید و به اهداف خود برسید.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط

مطلب چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟ در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟
http://mofidestan.ir/%da%86%d8%b1%d8%a7-%d9%86%d9%85%db%8c%e2%80%8c%e2%80%8c%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%86%db%8c%d8%af-%d8%a8%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87%e2%80%8c%d8%b1%db%8c%d8%b2%db%8c%e2%80%8c%d9%87%d8%a7/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 23 مرداد 1397 04:51 ب.ظ
You've very good stuff right.
دوشنبه 22 مرداد 1397 06:27 ق.ظ
Your tips is quite unique.
دوشنبه 22 مرداد 1397 05:54 ق.ظ
You've got possibly the best online websites.
دوشنبه 22 مرداد 1397 05:04 ق.ظ
Wow cuz this is extremely excellent job! Congrats
and keep it up.
شنبه 20 مرداد 1397 12:18 ق.ظ
I enjoy what you guys tend to be up too. This sort
of clever work and reporting! Keep up the terrific works guys I've incorporated
you guys to my own blogroll.
جمعه 19 مرداد 1397 11:55 ب.ظ
Tremendous issues here. I am very happy to peer your post.
Thank you so much and I am having a look ahead to touch you.
Will you please drop me a mail?
جمعه 19 مرداد 1397 09:30 ب.ظ
What i do not realize is if truth be told how you're
no longer really much more smartly-appreciated than you might be right now.

You are so intelligent. You already know therefore
considerably relating to this topic, produced me for my part believe it
from a lot of numerous angles. Its like women and men don't seem to be involved unless it is one thing to do with
Girl gaga! Your personal stuffs great. At all times handle it up!
جمعه 19 مرداد 1397 09:20 ب.ظ
I needed to thank you for this good read!! I definitely loved every
little bit of it. I have you book marked to look at new things
you post…
جمعه 19 مرداد 1397 08:58 ب.ظ
Hurrah, that's what I was seeking for, what a information! present here at this webpage, thanks
admin of this site.
جمعه 19 مرداد 1397 10:21 ق.ظ
Aw, this was an extremely good post. Finding the time and actual effort to make a very good article… but
what can I say… I procrastinate a lot and don't seem
to get anything done.
جمعه 19 مرداد 1397 09:42 ق.ظ
Good day very cool website!! Man .. Excellent ..

Amazing .. I will bookmark your website and take the
feeds additionally? I'm satisfied to seek out a lot of helpful information right here in the put
up, we want work out extra techniques in this regard, thank you
for sharing. . . . . .
جمعه 19 مرداد 1397 09:34 ق.ظ
Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?
I'm getting fed up of Wordpress because I've had problems with hackers and I'm looking
at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a
good platform.
جمعه 19 مرداد 1397 04:45 ق.ظ
Having read this I thought it was rather informative. I appreciate you
taking the time and effort to put this informative article together.
I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting.

But so what, it was still worth it!
جمعه 19 مرداد 1397 04:11 ق.ظ
Hello, of course this post is truly nice and I have learned lot of things from it regarding
blogging. thanks.
پنجشنبه 18 مرداد 1397 10:51 ق.ظ
When someone writes an piece of writing he/she maintains the idea
of a user in his/her mind that how a user can be aware of it.
So that's why this post is amazing. Thanks!
پنجشنبه 18 مرداد 1397 08:47 ق.ظ
Wow that was unusual. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my
comment didn't show up. Grrrr... well I'm not writing all that over
again. Anyhow, just wanted to say wonderful blog!
پنجشنبه 18 مرداد 1397 08:08 ق.ظ
Greetings! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you
using for this site? I'm getting fed up of Wordpress
because I've had problems with hackers and I'm looking at options
for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.
پنجشنبه 18 مرداد 1397 07:34 ق.ظ
Excellent way of telling, and fastidious piece of writing
to obtain data regarding my presentation subject matter, which i am going to deliver in institution of higher
education.
پنجشنبه 18 مرداد 1397 03:21 ق.ظ
Simply wish to say your article is as astonishing. The clarity
to your submit is just great and i can suppose you are
a professional on this subject. Well together with your permission let me to snatch your feed to keep updated with forthcoming post.
Thank you one million and please carry on the rewarding work.
جمعه 12 مرداد 1397 06:00 ق.ظ
I am extremely inspired along with your writing talents and also with the format on your
blog. Is this a paid subject or did you customize it yourself?

Either way keep up the excellent quality writing, it's rare to look
a nice weblog like this one nowadays..
چهارشنبه 10 مرداد 1397 01:46 ق.ظ
Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I was wondering your situation;
many of us have developed some nice methods and we are looking to swap solutions with other folks, please shoot me
an email if interested.
سه شنبه 9 مرداد 1397 07:51 ب.ظ
I think this is among the most important information for me.
And i am glad reading your article. But want to remark on few general
things, The site style is perfect, the articles
is really excellent : D. Good job, cheers
دوشنبه 8 مرداد 1397 05:59 ق.ظ
Wow, awesome weblog layout! How lengthy have you been running a
blog for? you made running a blog glance easy. The entire glance of your website is
magnificent, let alone the content material!
شنبه 6 مرداد 1397 09:32 ق.ظ
However, coming from a distance the entire thing may appear super easy and fun. Certain bonuses such
as the no deposit bonus offers free cash for the players offering with confidence to try out entire games present in the site as well
as to check out their favorite games. Finnish poker pro Jens Kyllonen could
make history when he becomes the primary visitors to start a passenger voyage to space in 2014.
دوشنبه 1 مرداد 1397 04:33 ب.ظ
Hello, I enjoy reading all of your article post. I wanted to write a
little comment to support you.
شنبه 30 تیر 1397 01:53 ب.ظ
It is really a great and useful piece of information. I'm glad that you just shared this useful information with us.

Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.
شنبه 30 تیر 1397 06:31 ق.ظ
Unquestionably consider that which you stated.
Your favorite reason appeared to be at the web the
easiest factor to keep in mind of. I say to you, I definitely get annoyed
whilst other people consider issues that they just do not
realize about. You managed to hit the nail upon the highest and
also defined out the whole thing with no need side-effects , other folks can take a signal.
Will probably be again to get more. Thank you
شنبه 30 تیر 1397 05:44 ق.ظ
Free PC alternatives to Recycle and Phatmatik Pro:Loopdrive3 VSTABS.

Warrior bands moved south and east on the rich pickings from the peoples whom they'd traded with.

The Open Video Project: This is site having a huge collection of digital video for sharing.
یکشنبه 24 تیر 1397 02:53 ب.ظ
Don your luck and get ready to gamble inside the casinos of USA with VEA agency.
With all the betting sites and tipsters on the market, there is absolutely no reason why
you ought to ever place a negative bet again. They allow you to definitely both
deposit and withdraw the winning amount from the web page inside a safe, secure and fast manner.
یکشنبه 24 تیر 1397 06:30 ق.ظ
Ignatius Piazza, the Millionaire Patriot, wants you
to see essentially the most awe inspiring reality show series ever,
called Front Sight Challenge. Cherry blossom tattoos
represent different things in different cultures. With the amount of el cheapo acoustic guitars being created nowadays you will
likely need somebody you trust that will help you choose a guitar.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :