تبلیغات
مطالب اینترنتی - چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟
 
مطالب اینترنتی
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 مفیدستان:

هفته نامه سلامت – عطیه رضایی، روان‌شناس بالینی: برنامه‌ریزی کردن یکی از دغدغه‌های مهم بسیاری از افراد است. اول هرسال، ماه یا هفته تصمیم می‌گیرند به انسانی متفاوت تبدیل شوند و زندگی دیگری را شروع کنند و همه‌چیز تغییر کند، ولی متاسفانه این تصمیم‌های خوشحال‌کننده، یک روز یا یک هفته یا یک ماه بیشتر طول نمی‌‌کشد و به‌زودی، متوجه می‌شوند در میانسالی هستند که تفاوت جدی با سال‌های قبل ندارد.

بسیار خوب است که انسان در روزهای نخستین سال، برای تمام سال خود هدف‌گذاری ‌کند، اما تجربه ثابت کرده بیشتر انسان‌ها، نمی‌‌توانند به چنین برنامه‌هایی متعهد باشند و معمولا بعد از چند بار برنامه‌ریزی، از نفس کار برنامه‌ریزی هم ناامید می‌شوند.

چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟

۱٫ با برنامه‌ریزی کردن مشکل ‌دارید: بسیاری از افراد فکر می‌کنند برنامه‌ریزی کردن زندگی را خشک و بی‌روح می‌کند. همه می‌دانند برنامه‌ریزی نکردن، نظم شخصی را از زندگی می‌گیرد، اما فکر می‌کنند برنامه‌ریزی در زندگی هم می‌تواند سردی را وارد زندگی کند. فطرت و ذات انسان، از مقید بودن لذت نمی‌‌برد و آن را دوست ندارد. درنتیجه افراد فکر می‌کنند برنامه‌ریزی بیشتر از ایجاد خروجی، به ایجاد استرس منجر می‌شود.


۲٫ اهمالکار هستید:
انسان‌ها فکر می‌کنند برنامه‌ریزی، مشکل اهمالکاری را برطرف می‌کند، درصورتی‌که برنامه‌ریزی، خودش به شیوه‌ای برای اهمالکاری و توجیهی برای عقب انداختن کارها تبدیل می‌شود.


۳٫ در برنامه‌ریزی و اجرا، وسواس دارید:
کمالگرایی مشکل اصلی بسیاری از افراد است. هدف‌های بزرگی انتخاب می‌کنند که رسیدن به آنها غیرممکن است و نمی‌‌توانند یک برنامه معمولی داشته باشند، در صورتی که باید یک برنامه‌ریزی عالی داشته باشند؛ با اهداف دقیق و بزرگ و جزییات و مسیر دقیق. این کار زمان می‌برد و خیلی وقت‌ها هم قابل‌انجام نیست، پس عملا برنامه‌ریزی کردن هم بی‌فایده می‌شود.

۴٫ از برنامه‌ریزی کردن خاطره بدی دارید: برنامه‌ریزی، ممکن است شما را به یاد برنامه‌ریزی برای کنکور و روزهای سخت درس خواندن بیندازد. همه این تداعی‌های بد باعث می‌شود شور و شوقی برای اجرای برنامه‌ریزی‌های سال جدید نداشته باشید.

اشتباهات افراد در برنامه‌ریزی کردن

۱. کمتر خوابیدن و بیشتر کار کردن: خیلی اشتباه است که فکر کنید با کم کردن خواب خود مثلا به ۳ ساعت در روز می‌توانید برنامه‌ریزی بهتری برای کارها داشته باشید. در برنامه‌ریزی کردن باید فکر کنید چطور می‌توانید از زمانی که در اختیار دارید بهتر استفاده کنید، نه اینکه زمانی را که نمی‌‌توانید مدیریت کنید افزایش دهید.

۲٫ نوشتن فهرست‌های بلندبالا: یکی از خطرات تهیه فهرست بلندبالایی از کارها، نوشتن کارهایی است که انجام آن عملا زمان زیادی از شما نمی‌‌گیرد. نوشتن کارهای کوچکی که زمان کوتاهی برای انجام دادن از شما می‌گیرد باعث طولانی شدن فهرست کارها می‌شود و اثر روانی نامطلوبی دارد. ثبت همه‌ کارهای ‌ریز‌ودرشت احساس شما را نسبت به برنامه‌ریزی کردن بد می‌کند و باعث استرس و فشار روانی می‌شود.

۳٫ برنامه‌ریزی کردن با استفاده از ابزارهای متعدد: خیلی از افراد از ابزارهایی مثل نرم‌افزارهای رایانه‌ای، برنامه‌های تلفن‌همراه، دفترچه‌ها و سررسیدهای مختلف برای برنامه‌ریزی کردن کارها استفاده می‌کنند. استفاده از چند وسیله برای برنامه‌ریزی کردن باعث آشفتگی ذهن می‌شود. استفاده از این ابزارها زمانی موثر است که از یک وسیله برای برنامه‌ریزی استفاده کنید تا تمرکزتان در انجام کارها بالا برود.

۴٫ همزمان چند کار را برنامه‌ریزی کردن: در زمان‌های گذشته این‌طور فکر می‌شد افرادی که چند کار را باهم بهتر انجام می‌دهند در برنامه‌ریزی تبحر بیشتری دارند و انسان‌های موفق‌تری هستند، اما تحقیقات نشان داده افرادی که چند کار را باهم انجام می‌دهند، افت عملکرد بیشتری دارند زیرا فضای ذهنی مناسبی برای یک کار مشخص قائل نمی‌‌شوند. موازی‌کاری استفاده بهتر از زمان نیست، بلکه مصرف بی‌حدوحصر انرژی و ایجاد حواس‌پرتی‌های متعدد است.

۵٫ مدیریت کردن همه لحظات: برنامه‌ریزی کردن برای همه لحظات و ساعت‌ها و ۷ روز هفته با دقت و جزییات در لحظه اول حس خوبی به انسان می‌دهد ولی در درازمدت این نوع برنامه‌ریزی افراد را خسته و فرسوده می‌کند زیرا در تمام لحظات تلاش کرده‌اند خود را کنترل کنند، بدون اینکه زمان و فرصت خالی در طول روز برای بی‌نظمی و کنترل نشدن فراهم کنند.

۶٫ کمک نگرفتن از دیگران: وقتی می‌خواهید همه‌چیز در بهترین حالت ممکن اتفاق بیفتد و هیچ کاری را به دیگران واگذار نمی‌‌کنید، با حجم زیادی از کارها مواجه می‌شوید که شاید کار شما نباشد و این فکر را دارید که هیچ‌کس به‌ اندازه شما نمی‌‌تواند کار را درست انجام دهد. درنتیجه به آدم‌های خسته و فرسوده‌ای تبدیل می‌شوید که کیفیت کار بالایی ندارند و به اهداف خود نمی‌‌رسند.

چگونه برای کارهای روزانه خود برنامه‌ریز‌ی کنید که به آن متعهد بمانید؟

۱٫ برنامه‌ریزی کردن در شرایط ابهام را بپذیرید: بسیاری از عوامل، خارج از اراده ما هستند؛ از فوت و بیماری بستگان گرفته تا رویدادهای شغلی و… در چنین شرایطی برنامه‌ریزی کردن، عموما عملی نمی‌‌شود. خصوصا اگر کارهای متعددی در ذهن داشته باشید، برنامه‌ریزی در مواجهه با نخستین بحران، شکست می‌خورد و نمی‌‌توانید به آن متعهد بمانید. ابهام در شرایط محیطی و آینده و اتفاق‌هایی که خواهد افتاد، برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری را عملا غیرممکن می‌کند. باید در شرایطی که برنامه‌ریزی می‌کنید ابهام موجود در شرایط و رخدادهای آتی را بپذیرید و با توجه به نوع پیشامد، برنامه‌ریزی خود را تغییر دهید.

۲٫ برنامه‌ریزی واقع‌گرایانه و عملی داشته باشید: افراد معمولا به‌جای برنامه‌ریزی بر اساس واقعیت، بر اساس ایده‌آل‌ها و رویاهایشان برنامه‌ریزی می‌کنند که طبیعتا اجرا هم نمی‌‌شود و شکست می‌خورد و علاقه‌شان به برنامه‌ریزی از بین می‌رود. بخشی از اجرایی شدن برنامه‌های افراد، در گروی واقع‌بینی است. با واقع‌گرایی چشم‌انداز دقیق‌تری از هدف‌های خود خواهید داشت و به نحو بهتری به آنها خواهید رسید.


۳٫ هدف‌گذاری‌های بلندمدت انجام ندهید و قدم‌های کوچک بردارید:
با پیچیده‌تر شدن دنیا، گام‌های برنامه‌ریزی، کوتاه‌تر و‌ ریز‌تر می‌شوند و این روند اجتناب‌ناپذیر است ولی ذات برنامه‌ریزی در این است که معمولا نقطه‌ دوردستی را در نظر می‌گیرید و به‌تبع آن، هدف‌ها هم بزرگ‌تر می‌شوند. بهتر است در برنامه‌ریزی کردن یک هدف بزرگ را به هدف‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و این هدف را آنقدر کوچک و کوچک‌تر کنید تا نهایتا به حدی برسد که با صرف زمان و انرژی کم، قابل‌دستیابی باشد.


۴٫ میل به افزایش تسلط و کنترل بر محیط را در خود کاهش دهید:
برنامه‌ریزی، زمانی این ادعا را داشت که می‌تواند تسلط بر آینده را بیشتر کند. باید بپذیرید برنامه‌ریزی کردن فشرده در مقایسه با وقت و انرژی‌ای که از شما می‌گیرد، نمی‌‌تواند برای شما، کنترل چندان زیادی روی حال و آینده، ایجاد کند و بیشتر باعث استرس و فشار روانی می‌شود.


۵٫ لازم نیست تغییرات بنیادین ایجاد کنید:
هنر برنامه‌ریزی کردن ایجاد تغییر بنیادین در زندگی نیست، بلکه هنر نتیجه گرفتن از داشته‌های موجود است. بهتر است قبل از اینکه در برنامه‌ریزی برای سال جدید دست به تغییرات بزرگ بزنید، لحظه‌ای فکر کنید و توجه کنید که چطور می‌توانید با استفاده از داشته‌های موجود اوضاع را بهبود دهید و به اهداف خود برسید.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط

مطلب چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟ در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟
http://mofidestan.ir/%da%86%d8%b1%d8%a7-%d9%86%d9%85%db%8c%e2%80%8c%e2%80%8c%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%86%db%8c%d8%af-%d8%a8%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87%e2%80%8c%d8%b1%db%8c%d8%b2%db%8c%e2%80%8c%d9%87%d8%a7/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 27 دی 1397 11:10 ب.ظ
I have been surfing online more than 3 hours today, yet I
never found any interesting article like yours. It is pretty worth
enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made
good content as you did, the web will be a lot more useful
than ever before.
پنجشنبه 27 دی 1397 09:14 ب.ظ
I believe what you posted was actually very reasonable.
But, think about this, suppose you added a little information? I
mean, I don't want to tell you how to run your blog, however what if you added something to maybe get a person's attention? I mean مطالب اینترنتی - چرا نمی‌‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود متعهد بمانید؟
is kinda boring. You ought to look at Yahoo's front page and watch how they create
news titles to grab viewers to click. You might try adding
a video or a pic or two to get people interested about what you've got to
say. Just my opinion, it would bring your posts a little livelier.
چهارشنبه 26 دی 1397 09:46 ب.ظ
What i don't realize is in truth how you're no longer really a lot more neatly-favored than you may be right now.

You're so intelligent. You understand therefore considerably in the case of this topic, made me in my opinion imagine it from numerous various angles.

Its like women and men aren't interested until it is one thing to accomplish with Girl gaga!
Your personal stuffs great. Always care for it up!
چهارشنبه 26 دی 1397 08:30 ب.ظ
It's actually a nice and useful piece of information. I am satisfied that you just shared this helpful info with us.
Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.
چهارشنبه 26 دی 1397 07:05 ب.ظ
Superb blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?
I'm planning to start my own blog soon but I'm a little lost on everything.
Would you suggest starting with a free platform like Wordpress
or go for a paid option? There are so many options out there that I'm completely overwhelmed ..
Any tips? Many thanks!
چهارشنبه 26 دی 1397 03:37 ب.ظ
Hi there! This article couldn't be written much
better! Looking through this post reminds me
of my previous roommate! He continually kept talking
about this. I'll send this article to him. Pretty sure he will have
a great read. Many thanks for sharing!
سه شنبه 25 دی 1397 08:33 ب.ظ
Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that
I acquire actually enjoyed account your blog posts.
Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access
consistently quickly.
سه شنبه 25 دی 1397 05:15 ق.ظ
Greetings. I want to start by telling the author's name - Rico and he totally digs that name.
Data processing is how I support my family and the salary has been really doing.

The favorite hobby for my kids and me is to solve puzzles although i can't help it my profession really.
Montana is where I've always been living. Check out my website
here: http://tehokas-rasvanpoltto-fi.eu/
پنجشنبه 20 دی 1397 10:52 ب.ظ
Do you mind if I quote a few of your posts as long as I
provide credit and sources back to your blog?
My website is in the very same area of interest as yours and my users would certainly benefit from some of the
information you present here. Please let me know if this
okay with you. Regards!
پنجشنبه 20 دی 1397 10:30 ب.ظ
I love it whenever people come together and share ideas.
Great site, keep it up!
پنجشنبه 20 دی 1397 09:48 ب.ظ
Your mode of explaining the whole thing in this piece of writing is genuinely fastidious, all be able to without difficulty be aware of
it, Thanks a lot.
پنجشنبه 20 دی 1397 09:24 ب.ظ
Hi, I want to subscribe for this webpage to get most recent updates, so where can i do it please
help.
پنجشنبه 20 دی 1397 07:16 ب.ظ
I visited several blogs except the audio feature for audio songs present at this web
site is actually wonderful.
پنجشنبه 20 دی 1397 11:54 ق.ظ
I think this is one of the most important info for me.

And i'm glad reading your article. But want to remark on few general things,
The website style is great, the articles is really excellent : D.
Good job, cheers
پنجشنبه 20 دی 1397 10:46 ق.ظ
Hello there, I discovered your site by way of Google
while searching for a similar matter, your web
site came up, it seems to be good. I've bookmarked it in my google
bookmarks.
Hi there, simply was alert to your blog through Google, and located that it is really
informative. I am gonna watch out for brussels.

I will be grateful when you proceed this in future.
Numerous folks shall be benefited out of your writing. Cheers!
پنجشنبه 20 دی 1397 10:40 ق.ظ
If you desire to grow your experience only keep visiting this website and be
updated with the most recent news update posted here.
پنجشنبه 20 دی 1397 09:09 ق.ظ
Excellent post. I was checking continuously this blog and I'm impressed!
Extremely helpful information specially the
last part :) I care for such information much. I was seeking this particular information for a very long time.
Thank you and good luck.
پنجشنبه 20 دی 1397 08:47 ق.ظ
Hey are using Wordpress for your blog platform?
I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create
my own. Do you need any html coding expertise to make your own blog?
Any help would be really appreciated!
پنجشنبه 20 دی 1397 08:44 ق.ظ
Hello! I simply wish to give you a huge thumbs up for the great info you
have right here on this post. I will be coming back to your web
site for more soon.
پنجشنبه 20 دی 1397 07:08 ق.ظ
Hi there every one, here every person is
sharing such familiarity, so it's fastidious to read this
website, and I used to pay a quick visit this blog every
day.
پنجشنبه 20 دی 1397 06:52 ق.ظ
Aw, this was a very good post. Spending some time and actual effort
to generate a top notch article… but what can I say… I hesitate a whole lot and never
manage to get anything done.
پنجشنبه 20 دی 1397 06:07 ق.ظ
Attractive section of content. I just stumbled upon your
website and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
Any way I'll be subscribing to your augment and even I
achievement you access consistently rapidly.
پنجشنبه 20 دی 1397 12:18 ق.ظ
We stumbled over here from a different web address and
thought I may as well check things out. I like what I see so i am just
following you. Look forward to looking into your web page repeatedly.
سه شنبه 18 دی 1397 11:42 ب.ظ
Great post. I am dealing with a few of these
issues as well..
سه شنبه 18 دی 1397 01:31 ب.ظ
I'm truly enjoying the design and layout of your blog. It's a very easy on the eyes which
makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
Excellent work!
سه شنبه 18 دی 1397 11:32 ق.ظ
Hurrah! In the end I got a website from where I know how to
actually obtain helpful data regarding my study and knowledge.
سه شنبه 18 دی 1397 03:04 ق.ظ
Thank you a lot for sharing this with all people you really recognise what you're speaking approximately!
Bookmarked. Kindly additionally visit my website =).
We can have a hyperlink exchange arrangement between us
سه شنبه 18 دی 1397 12:43 ق.ظ
Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a twenty five foot drop,
just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views.
I know this is completely off topic but I had to share it with someone!
دوشنبه 17 دی 1397 11:53 ب.ظ
Hey! I understand this is kind of off-topic however I needed to ask.
Does managing a well-established blog such as
yours require a large amount of work? I am brand new to operating a blog however I do write in my journal everyday.
I'd like to start a blog so I can easily share my personal experience and views online.
Please let me know if you have any kind of recommendations or tips
for new aspiring blog owners. Appreciate it!
دوشنبه 17 دی 1397 09:55 ب.ظ
Greetings! Very useful advice within this article!
It is the little changes that produce the largest changes. Many thanks for sharing!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :